توانایی تولید پیچیده‌ترین فناوری‌ها در جهاددانشگاهی / لزوم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

۱۶ آذر ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۲ کد : ۲۵۳۸۴ اخبار عمومی
رییس جهاددانشگاهی با تأکید بر لزوم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خرید محصولات تولیدی این شرکت‌ها، عنوان کرد: با قاطعیت می‌گویم چه ما در جهاددانشگاهی و چه دوستانی که در شرکت‌ها و مجموعه‌های دانش‌بنیان کار می‌کنند قادریم پیچیده‌ترین فناوری‌ها را تولید کنیم، مهم این است که برنامه جامع‌ای داشته باشیم و این خودباوری در مدیران ارشد کشور وجود داشته باشد و حمایت‌های لازم را انجام دهند
توانایی تولید پیچیده‌ترین فناوری‌ها در جهاددانشگاهی / لزوم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی بابیان این‌که سال‌هاست در کشور بحث توجه به شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان مطرح و کارهای ارزنده‌ای نیز توسط این شرکت‌ها صورت گرفته، اظهار کرد: بااین‌وجود متأسفانه هنوز در کشور فاقد یک برنامه جامع و بلندمدت هستیم که مشخص کند در چه حوزه‌هایی شرکت‌های دانش‌بنیان باید کار کنند.

وی ادامه داد: طی این سال‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان ما درزمینه‌ی ساخت تجهیزات خوب ورود کرده‌اند، اما مشکلی که با آن مواجهیم بحث حمایت از محصول تولیدی آن‌هاست و هر موقع در کشور منابع ارزی فراوانی داشته‌ایم، سراغ واردات رفته‌ایم. حتی در شرایط کنونی تحریم‌ها هم کسانی که منافعشان در واردات است، باوجود این‌که بسیاری از تجهیزات در داخل ساخته می‌شود، هنوز نگاه به خارج دارند.

دکتر طیبی افزود: البته در مقطع کنونی افزایش قیمت دلار کمک خوبی کرده که واردات اقتصادی نباشد.

رییس جهاددانشگاهی با تأکید بر لزوم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خرید محصولات تولیدی این شرکت‌ها، گفت: باید این حمایت‌ها صورت بگیرد تا هم این شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند سرپا بایستند و هم با سودی که کسب می‌کنند فناوری‌های جدید به دست آورند و روزآمد شوند.

وی بابیان این‌که به لحاظ زیرساخت‌های آزمایشگاهی نیز دچار مشکل هستیم و باید آزمایشگاه‌های مرجع در کشور شکل بگیرد که البته یک کار حاکمیتی است، گفت: باوجوداین آزمایشگاه‌ها هم شرکت‌های دانش‌بنیان موظف‌اند محصولاتی بسازند که از کیفیت لازم برخوردار باشد و هم بهانه خرید خارجی از کسانی که می‌گویند محصول داخلی کیفیت لازم را ندارد، گرفته می‌شود.

دکترطیبی افزود: اگر این حمایت‌ها صورت بگیرد مطمئنم ظرف ۱۰ سال کشور می‌تواند به بسیاری از اهداف توسعه‌ای برسد.

وی در پاسخ به این‌که آیا شرکت‌های دانش‌بنیان ما توان پاسخ‌گویی به نیازهای داخلی رادارند، عنوان کرد: با قاطعیت می‌گویم چه ما در جهاددانشگاهی و چه دوستانی که در شرکت‌ها و مجموعه‌های دانش‌بنیان کار می‌کنند قادریم پیچیده‌ترین فناوری‌ها را تولید کنیم، مهم این است که برنامه جامعی داشته باشیم و این خودباوری در مدیران ارشد کشور وجود داشته باشد و حمایت‌های لازم را انجام دهند.

رییس جهاددانشگاهی گفت: کشورهای پیشرفته‌ای مانند ژاپن، کره و چین اگر امروز به پیشرفت رسیده‌اند دلیلش خودباوری، برنامه‌ریزی خوب و حمایت بوده و ما هم می‌توانیم با این کارها به پیشرفت و توسعه برسیم.

وی عنوان کرد: البته باید به این نکته نیز توجه داشت که یک مجموعه دانش‌بنیان وقتی می‌خواهد یک محصول دانش‌بنیان تولید کند نیاز به مواد اولیه، تجهیزات و قطعات پیشرفته دارد و باید دسترسی آسانی جهت خرید این‌ها با بهترین قیمت داشته باشد تا بتواند محصولی تولید کند که به لحاظ تکنولوژی و قیمت با مشابه خارجی رقابت کند.

رییس جهاددانشگاهی ادامه داد: در حالت تحریم شرکت‌های دانش‌بنیان ما باید هزینه‌های زیادی را برای دور زدن تحریم‌ها متحمل شوند، لذا باید بر اساس مصالح ملی و به شکلی معقول تحریم‌ها برداشته شود تا مجموعه‌های دانش‌بنیان دسترسی آسانی به منابع موردنیاز داشته باشند. البته یک خود تحریمی هوشمندانه برای جلوگیری از واردات باید انجام شود تا این مجموعه‌های دانش‌بنیان بتوانند کار کنند.


نظر شما :